poniedziałek, 29 października 2012

Konkurs na drzewo genealogiczne



KONKURS NA DRZEWO GENEALOGICZNE

Ocenie podlega:
a)    Forma plastyczna,
b)    Liczba pokazanych pokoleń,
c)     Informacje o każdej z opisanych osób tj.: imię i nazwisko, nazwiska panieńskie, daty urodzenia i zgonu oraz miejsca tych wydarzeń; ponadto można uwzględnić: datę i miejsce ślubu, zawód, urzędy, godności, tytuły, udział w ważnych wydarzeniach dziejowych,
d)    Zdjęcia poszczególnych osób,
e)    Arkusz pokazujący drzewo nie może być mniejszy od formatu A2 (420x594) i nie większy od formatu A0 (1189x841),
f)      Opracowanie drzewa genealogicznego powinno zawierać historię minimum czterech pokoleń wstecz, licząc jako pierwsze pokolenie autora opracowania. Wywód rodziny rozpoczynamy od siebie (nasze imię i nazwisko umieszczamy na szczycie drzewa – arkusza),
g)    Praca musi być opisana (imię i nazwisko uczestnika, kategoria pracy, szkoła, klasa, imię i nazwisko opiekuna).
h)    Pracę należy oddać do 21 grudnia 2012 r.
i) Każda praca, która spełnia powyższe wymagania będzie uczestniczyć w konkursie i niezależnie od zwycięstwa jej twórca otrzyma do dziennika ocenę celującą (cząstkową) z historii.


1. Naszkicuj proste drzewo genealogiczne.
Pozwoli Ci to zorientować się co wiesz, czego musisz się dowiedzieć i jednocześnie pokaże kogo z rodziny należy na tę okoliczność wypytać.
2. Spisz wszelkie dodatkowe informacje.
Ważne są daty i miejsca wszelkich wydarzeń (gdzie i kiedy urodzony, ochrzczony, szkoła, ślub, miejsce zamieszkania, data zgonu, gdzie pochowany – cmentarz, kwatera, nr grobu, zdjęcie). Notuj też źródło informacji abyś kiedyś wiedział skąd (z jakich dokumentów) lub od kogo (z przekazu ustnego) informacja pochodzi.
3. Przejrzyj rodzinne dokumenty.
Odszukaj i przeanalizuj akty urodzenia/ chrztu/ ślubu/ śmierci, dowody osobiste, paszporty, umowy o pracę, akty własności/ zakupu/ sprzedaży, legitymacje szkolne/ służbowe/ ubezpieczeniowe/ inne, fotografie, wycinki artykułów, listy, pamiętniki i wszystkie inne. Mogą one dostarczyć wielu cennych informacji, będących punktem zaczepienia do dalszych poszukiwań.
4. Rozmawiaj z rodziną.
Zacznij od najbliższych i najstarszych. Nie odkładaj tego na kiedyś. Możesz nie zdążyć bezpowrotnie tracąc możliwość zdobycia bardzo wielu cennych informacji. To najważniejsze ich źródło i ono może ukierunkować Twoje badania. Porozmawiaj z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami, pradziadkami, wujami, ciotkami i kuzynami, a więc z wszystkimi członkami rodziny do jakich dotrzesz. Zapisuj wszystkie informacje notując skąd pochodzą. Zbierz też adresy i telefony do kolejnych osób. Sprawdź czy ktoś inny w rodzinie nie prowadził badań genealogicznych Twojej rodziny.
5. Odwiedź tych co odeszli.
Poza odwiedzeniem swojej rodziny warto wybrać się na miejscowy cmentarz, odnaleźć groby przodków zanotować wszelkie widniejące na nich informacje. Warto zrobić fotografie.
6. Sprawdź informacje dostępne w Internecie.
Wpisz w www.google.pl swoje nazwisko, zarówno w formie męskiej jak i żeńskiej. Poszukaj witryn genealogicznych i sprawdź zamieszczone tam linki do innych stron (genealogicznych). Odwiedź i przejrzyj fora dyskusyjne. Wiele problemów z którymi się borykasz nie są tylko Twoimi. Pytali też o to inni i często uzyskali odpowiedź.
7. Poszerz swoją wiedzę.
Warto zapoznać się z literaturą tematu. Jedną z takich wartych polecenia pozycji jest "Poszukiwanie przodków - genealogia dla każdego" Małgorzaty Nowaczyk. Jest poradnikiem który pokazuje jak prowadzić skuteczne poszukiwania i jak odczytywać stare dokumenty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz